Posjet špilji Veternici

Autor: Marko Mihetec, 23. 10. 2023.

U petak, 20.10.2023., učenici 3.a i 3.c razreda, smjer šumarski tehničar i tehničar zaštite prirode, posjetili su špilju Veternicu u pratnji strukovnih nastavnika Milana Ječmenice, Martine Teslak te Tomislave Mimice. S više od sedam kilometara razgranatih kanala, Veternica je po veličini šesta špilja u Hrvatskoj, a njezina dužina stalno „raste“ zahvaljujući istraživačkim pohodima revnih speleologa. S druge strane, bez posebne opreme i speleološkog tečaja, nama se za posjećivanje nudilo prvih 380 metara špilje, gdje smo tijekom jednog sata šetnje uz vodstvo stručnog vodiča Parka imati priliku otkriti ljepote i tajne ovog krškog džepa Medvednice.

Više informacija o samoj špilji Veternici pročitajte pod više.

Više slika pogledajte u foto-galeriji.

Veternica se može podičiti brojnim detaljima koji se drugdje rijetko viđaju. Naš vodič nam je skrenuo pažnju na brojene zanimljivosti poput stropnih kupola, čeljusti špiljskog medvjeda, fosilnog blata, Kamenog slapa, Zdenca želja u Koncertnoj dvorani, fosila pradavnih školjaka i ježinaca.

Za špilju se može reći da je najstariji arheološki lokalitet Zagreba, a njeni tamni kutci čuvaju dokaze o burnom životu proteklih tisućljeća, od neandertalskih praljudi, preko rimskih vojnika i srednjovjekovnih razbojnika, do modernih pustolova i turista. Pradavni su Zagrepčani, neandertalski lovci, štovali kult špiljskog medvjeda koji je bio vrlo čest stanovnik špilje, a uz njega, u Veternici su svoje tragove ostavile i druge davno izumrle životinje: špiljski lav, leopard, špiljska hijena, nosorog, pragovedo i golemi jelen. Također u špilji možemo naći brojne vrste šišmiša koje tamo obitavaju.