2018-03-10 16:17:58

Dan ružičastih majica

    Prema odluci...

Prema odluci Hrvatskog sabora od 17. veljače 2017. godine, zadnju srijedu u veljači se Dan ružičastih majica obilježava kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Obilježavanje Dana ružičastih majica je započelo u Kanadi kao znak podrške dječaku koji je trpio vršnjačko nasilje u školi samo zato što je bio odjeven u ružičastu majicu. Njegova je ružičasta majica simbolizirala  potporu teško bolesnoj majci.

Vršnjačko nasilje je isticanje moći agresijom. Definira se kao negativna verbalna ili tjelesna akcija koja ima neprijateljske namjere, uznemiruje žrtvu, ponavlja se tijekom vremena, a zasniva se na nesrazmjeru moći. Vršnjačkim se nasiljem smatra ako učeniku drugi učenik ili grupa učenika govori ili čini loše ili neugodne stvari. Zlostavljanjem se može smatrati i ako se učenika opetovano zadirkuje na način koji mu je neugodan ili ako ga se namjerno izostavlja iz aktivnosti. Ponavljanjem zlostavljanja nasilnici povećavaju svoju moć, a žrtve svoju gube.

Vršnjačko je nasilje važno na vrijeme prepoznati i pružiti pomoć i podršku djeci koja ga trpe. Djeci koja su sklona nasilnom ponašanju također treba pomoći u cilju uspostavljanja učinkovitog sustava zaštite prava i dobrobiti svakog djeteta.

U našoj školi aktivno smo obilježili  taj dan.  Osim panoa ispred školske knjižnice i zastupljenosti teme nasilja na satovima razrednih odjela održavane su i učeničke prezentacije.

Učenici jutarnjeg turnusa imali su priliku prisustvovati prezentaciji o vršnjačkom nasilju koju je pripremila i prezentirala učenica 3.r Laura Tomašević. Prezentaciji i debati koja je usljedila osim učenika prisustvovala je pedagoginja škole i više nastavnika. Prezentirani  su rezultati učeničke ankete o prisutnosti nasilnih oblika ponašanja. Čuli smo o različitim oblicima nasilja, uzrocima nasilnog ponašanja, poziciji žrtve i poziciji nasilnika, doznali kako svaki sukob nije nasilje, te kako posljedice nasilja mogu utjecati na razvoj mlade osobe i ostati kao trajna posljedica.

Naime, različiti vidovi verbalnog i tjelesnog nasilja: izrugivanje, dobacivanje uvreda, ogovaranje, ismijavanje, stalno kritiziranje, uništavanje i oštećivanje stvari, zastrašivanje, remećenje reda, izolacija – uništavaju nečiji osobni identitet.

Istog dana u našoj školi gostovali su učenici Škole za medicinske sestre Vinogradska, koji su za sve učenike poslijepodnevnog turnusa održali svoju prezentaciju na  temu vršnjačkog nasilja.


Drvodjeljska škola Zagreb