Dan otovrenih vrata Šumarskog fakulteta

Autor: Lada Vrban Borčić, 22. 4. 2018.

Šumarski fakultet...

Šumarski fakultet i ove godine je održao Dan otovrenih vrata. Tom prigodom fakultet prezentira svoj rad kroz niz radionica. Događaj je namijenjen svim građanima ali je pogotovo namijenjen maturantima koji trebaju donijeti odluku o nastavku obrazovanja te odabiru fakulteta i studija koji žele studirati.

Tako su se učenici 4.r razreda drvodjeljski tehničari - restauratori, sa svojim nastavnicama Ankicom Rebrović i Ladom Vrban Borčić te razrednikom Draženom Petrovićem uputili na fakultet. Tom prilikom posjetitli su nekoliko radionica. Tko je pojeo ovo drvo? bila je prva radionica na kojoj je doc. dr. sc. Marin Hasan pokazao kako prepoznati je li štetu na drvu izazvao kukac ili gljiva. Slijedeća radionica je bila Drvo, alat, stroj mora biti dobar spoj! gdje su doc. dr. sc. Igor Đukić i dr. sc. Matija Jug upoznali učenike sa namjenom strojeva, odsisnog uređaja i pumpe u fakultetskoj radionici. Drvena knjižnica - drvoteka bilo je slijedeće mjesto koje su učenici posjetili. Tamo ih je doc. dr. sc. Bogoslav Šefc upoznao sa nastankon prve drvoteke - ksiloteke i načinom rada na prepoznavanju vrsta drva. Kako impregnirati drvo? bila je slijedeća radionica koju je održao doc. dr. sc. Marin Hasasn. Posljednja radionica bila je Sitni, ali dinamitni organizmi! koju je održala dr. sc. Jelena Kranjec Orlović, a učenici su na živim primjerima i pod mikroskopom mogli vidjeti gljive - uzročnike propadanja šumskog drveća.

Naravno, na Danu su bili i naši maturanti šumarski tehničari u pratnji svojih nastavnika Martine teslak i Milana Ječmenice te tehničari zaštite prirode u pratnji nastavnica Katarine Lozančić i Marijane podnar. Šumarski tehničari su obišli izložbu Šumarske karei i planovi, zatim su bili na radionici Kako prepoznati bolesti stabla iz zraka? koju su vodili doc. dr. sc. Mario Ančić i dr. sc. Jelena Kolić te su obišli Laboratorij za daljinska istraživanja i GIS. Bili su na prezentaciji bespilotne letjelice Dron Phantom,koju su izveli doc. dr. sc. Hrvoje Nevečerel i dr. sc. Kruno Lepoglavec. Obišli su lovačku zbirku i praktikum gdje ih je Marko Boljfetić, mag. ing. silv. upoznao sa značajem lovstva u šumarstvu Hrvatske. Na kraju su obišli Laboratorij za izmjeru šumskih resursa gdje su prisustvovali radionici Godovi znaju pričati koju je održao doc. dr. sc. Ernest Goršić.

Učenici su aktivno učestvovali na radionicana i dobili puno novih i korisnih informacija, a mi se nadamo da ćemo neke od njih na slijedećim Danima otvorenih vrata vidjeti kao domaćione.