Posjet Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici

Autor: Lada Vrban Borčić, 25. 2. 2015.

Povodom Dana otvorenih vrata...

Povodom Dana otvorenih vrata učenici 1.d razreda u pratnji profesorice Ingrid Kos, posjetili su 25. veljače 2015. Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu. Tijekom dvosatnoga stručnog vodstva posjetili su nekoliko zbirki građe posebne vrste u kojima je pohranjen najvrjedniji dio fonda Knjižnice.

U Zbirci rukopisa i starih knjiga učenici su razgledali izbor građe nastale u rasponu od 9. do 18. stoljeća te su s voditeljem i profesoricom razgovarali o biblijskim tekstovima i književnim djelima što se na nastavi obrađuju. Budući da učenici čitaju dijelove Biblije kao lektirno djelo, voditelj im je pokazao glagoljičke primjere Biblije te im je ukratko ispričao priču o glagoljici, staroslavenskoj ćirilici te latinici. Na kraju svoga vodstva pokazao im je i zaštićene knjige s drvenim koricama te je objasnio kako se takva vrijedna građa čuva i zatvara u slučaju velikog potresa ili poplave.

Učenici su tada nakratko posjetili i Grafički zbirku, Zbirku zemljopisnih karata te Zbirku muzikalija i audiomaterijala. Neki su učenici slušali napjeve Cithara octochorda, operetu Mala Floramye i ostalu glazbu iz fonda Zbirke, a većina je ipak poslušala neku pjesmu iz odabranog izbora.

Učenici su se tijekom ovoga posjeta upoznali s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom, ali i s određenim dijelovima nastavnoga gradiva što se obrađuju u prvome razredu. Ovim putem zahvaljujemo voditeljici Ana-Mariji Tkalčić na stručnome vodstvu.

Više fotografija u foto - galeriji.