Projekt građanin

Autor: Lada Vrban Borčić, 6. 12. 2014.

Nekolicina učenika 4.a, okupljena oko Projekta građanin, ...

Nekolicina učenika 4.a, okupljena oko Projekta građanin, obavijestila je ravnatelja o svojoj namjeri da u ovoj školskoj godini do kraja ispitaju kakva je budućnost  zelene površine koja se nalazi u neposrednoj blizini naše škole, a koju škola koristi već nekoliko godina. Učenici su razgovarali s ravnateljem o idejnom školskom planu koji je predviđao razvoj zelene površine, brigu o vegetaciji, stvaranje palete dendro materijala, ali i opremanje prostora vrtnim namještajem izrađenim u školskoj radionici.

Ravnatelj je pažljivo saslušao učenike koji su iz pozicije zanimanja šumarski tehničar objasnili kako bi se oblikovanjem ovog prostora postigla funkcionalno, estetski i sadržajno oblikovana zelena površina s mogućnošću korištenja slobodnog vremena. Rasadnik bi se mogao opremiti sadržajima za igru i odmor, te bi se postupno mogla širiti paleta biljnih vrsta i stvoriti poligon za spoznajno edukativne aktivnosti. Suptilnim odabirom vrsta i njihovim razmještanjem u neposrednom okolišu proizveo bi se učinak oplemenjivanja ugođaja i humaniziranja prostora.

Učenici su iskazali i svoje nezadovoljstvo, jer trud koji su prošle godine uložili oko uređenja,  čisteći prostor i sadeći različite sadnice kao da se ne vidi. Problem je što prostor nije ograđen, pa time niti zaštićen od devastacije. Dosta biljaka koje su učenici zasadili je nestalo.

Ravnatelj je podržao namjeru učenika da u sklopu provedbe Građanskog odgoja i obrazovanja ispitaju ovaj problem. Dogovorili su zajedničke korake koji će se poduzeti kako bi se istražile sve mogućnosti vezane za razvoj ove zelene površine. Složili su se kao treba ispitati je li razvoj ove ideje još uvijek realna prilika kako za školu, tako i za lokalnu zajednicu.Također ravnatelj je upoznao učenik s prijavom škole na natječaj za sredstva kojima se financira razvoj strukovnih kurikuluma. Projekt za koji je škola zatražila sredstva vezan je upravo za  zanimanja šumarski tehničar i tehničar zaštite prirode. Možda sudbina razvoja ove priče o školskom rasadniku ovisi upravo o rezultatima tog natječaja.

Učenici su izvjestili ravnatelja o razgovoru koji su, vezano uz ovu temu, prije nekoliko dana imali s predsjednikom Gradske četvrti Trešnjevka-sjever  Ivanom Butorcem.

Ovih dana  istraživačkom projektu pridružit će se još nekolicina učenika 3.c, tehničara zaštite prirode, koji će zajedno s grupom iz 4.a pokrenuti inicijativu za koju upravo ovih dana smišljaju slogan.

Ideja je za svaku pohvalu i svakako ju trebamo podržati!